sobota, 6 lutego 2016

A. Cubała, Życie codzienne powstańczej Warszawy Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i Warszawa - recenzja

 NIEZWYKŁE POWSTANIE...

Wydawało mi się, że o Powstaniu Warszawskim wiem dużo, ta książka uświadomiła, że nie wiem o wielu istotnych sprawach.  Przeczytane przez mnie do tej pory publikacje traktowały o bohaterach w takim stopniu, że autor zapominał, że byli ludźmi. Nikogo do tej pory nie interesowała codzienność powstańców tak jak autorkę książki.  Zwykłe ludzkie sprawy, choć w niezwykle trudnych i okrutnych czasach. A przecież była i przyjaźń i miłość i śluby powstańcze, śmierć i pogrzeby, jak w życiu, ale... Jak się żyło w powstańczej Warszawie? I jakie problemy i rozterki mieli powstańcy? Co się jadło w czasie powstania? I po prostu jacy byli powstańcy? 

                                                                                           Fotografia : Anna Krupa 
Autorka w sposób niezwykły opowiada o powstaniu, które legend nie potrzebuje. Powstanie Warszawskie głęboko wryte w pamieć wielu Polaków i Polek. Powstanie, które dało ogromną nadzieję na wolność.  Książka wzrusza i daje poczucie wdzięczności dla bohaterów dnia codziennego, bo przecież to czego doświadczyli w czasie walki było ich codziennością... Młodość, ideały, miłość i walka. Doświadczenia, które naznaczają człowieka na całe życie. Na uwagę zasługuje ogrom pracy jakie poświęciła autorka na napisanie tej książki. Dzieło naukowe, ale napisane bardzo przystępnym językiem. Czyta się bardzo dobrze, można się wzruszyć, uśmiechnąć i zdziwić pomysłowością powstańców.
To niezwykła książka dla wszystkich, którzy interesują się tematyką Powstania Warszawskiego. Ta pozycja jest inna niż wszystkie. Unikatowa. Niezwykła!
Gorąco polecam! To jedna z najlepszych książek jakie udało mi się przeczytać!

A. Cucała, Życie codzienne powstańczej Warszawy,  Warszawa 2015, s. 513.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz