niedziela, 16 listopada 2014

Zostań, jeśli kochasz- Gayle Forman -recenzja

Między światami
Jak to jest, że czasami los nieświadomie wybiera za nas. Postanowiłam zakupić i przeczytać książkę „Zostań, jeśli kochasz”, wszystko to za namową, a raczej pytaniami dotyczącymi tej lektury, mojej koleżanki. W związku z tym, iż historia wydawała mi się  ciekawa, postanowiłam się szarpnąć i zakupić jeden egzemplarz. To, że wspominam o losie a w sumie powinnam powiedzieć o ironii losu nie jest bezpodstawne. Wszystko przez to, iż podobny wątek przeczytałam zaledwie dzień wcześniej w jednym z artykułów i dodatkowo również kilkadziesiąt godzin wcześniej zaczęłam oglądać serial, z podobnym motywem do tego opisanego w książce. Czyżby przeznaczenie?
Zostań, jeśli kochasz ” tytuł, mówiący zarówno tak wiele, a zarazem tak niewiele.  Historia Mii siedemnastoletniej dziewczyny z Oregonu  jest bardzo trudna, bowiem pewnego dnia jadąc samochodem ze swoją rodziną ulega wypadkowi. Jeden dzień a może raczej chwila wystarczy, by to co piękne, tak wcześniej niedoceniane, stanie się momentem, który przeminął i już nigdy nie będzie miał szansy na powtórkę.

 Co się wydarzy  gdy siedemnastoletnia dziewczyna podczas wypadku samochodowego traci swoich bliskich, a sama jest zawieszona między światami. Musi podjąć niełatwą decyzję, odejść czy zostać?  Jeśli zostanie czy podoła temu wszystkiemu co ją tu czeka? A jeśli odejdzie czy ludzie, którzy tu są dadzą sobie radę bez niej? Przecież ma dla kogo żyć.
Cały czas trwają sporne spekulacje na temat tego czy osoba w śpiączce jest w stanie czuć obecność innej osoby. Jedni twierdzą, że tak inni temu zaprzeczają. Mia cały czas obserwuje co się dzieje wokół niej, jednak cały czas się waha co zrobić. Krąży korytarzami szpitala, widząc swoich bliskich i znajomych czekających na wieści o stanie jej zdrowia, ale w między czasie wraca także do przeszłości, wspomina chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi. To wszystko ma spowodować, by udało jej się podjąć ostateczną decyzję.

To książka o wielu kwestiach, samotności, widzianej trochę z innej perspektywy, o strachu przed tym, co było, ale i tym co będzie, o sile miłości i przyjaźni. Jednak przede wszystkim to lektura o wyborach, które czekają każdego człowieka. Mia ma wpływ na to co wybierze , ale to jedna z tych decyzji, którą podjąć jest najtrudniej. Co postanowi? Zapraszam do lektury.
Gayle Forman, Zostań, jeśli kochasz, NASZA KSIĘGARNIA, Warszawa 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz