wtorek, 19 sierpnia 2014

"Hopeless"- Cooleen Hoover-recenzja

(Nie) beznadziejna książka
Czytając opis książki oczekiwałam lektury lekkiej i przyjemnej, ależ się zawiodłam. Od razu podkreślam, że nie dlatego, iż książka jest słaba wręcz przeciwnie, jest bardzo dobra, ale na pewno nie jest lekka łatwa i przyjemna.
Historia Sky prawie osiemnastoletniej dziewczyny wydaje nam się początkowo tak banalna, że to aż razi. Poznaje chłopaka Holdera, którego oczywiście nie powinna pokochać, bo on to ten zły i niedobry. Czy to nie brzmi jak tani romans? Brzmi, i to jeszcze jak, ale niestety a raczej stety wcale taki nie jest. Czytając początek „Hopeless” ma się wrażenie, że już wiemy co będzie dalej. Przeiceż powstało już tyle książek o miłości zwłaszcza tej nastoletniej zatem  po co w ogóle się dalej męczyć, a jednak warto, bo nic nie jest takie jak nam się wydaje.
Początek książki absolutnie wskazuje nam na to co będzie miało miejsce w dalszej jej części, owszem jest kilka dziwnych rzeczy, ale cóż każdy z nas ma jakieś dziwactwa. Ale gdy koło nas zaczyna się dziać, za dużo a ludzie zachowują się inaczej niż zwykle. Za tym musi się kryć jakaś tajemnica, jednak nikt nie podejrzewa jak wielu osób ona dotyczy i jak trudna może być do przyjęcia. Mimo, iż nie zawsze chcemy o czymś pamiętać, to wspomnienia są niczym film, który się zaciął i nie chce się wyłączyć, dopóki się go nie naprawi. Gdy wydaje nam się, że zbliżamy się do finału zagadki, wszystko komplikuje się coraz bardziej. Czy uda się w końcu odkryć całą prawdę?


Ten kto spodziewa się prostego romansu w stylu on będzie o nią zabiegał ona się będzie opierać , później się pokłócą a na końcu pogodzą i będzie happy end się zawiedzie. Collen Hoover tak umiejętnie sobie z nas zakpiła, że to aż nie możliwe do uwierzenia. Ale czy to nie jest dla nas dobre, przecież czasami spoglądamy na siebie czy innych patrząc bezkrytycznie nie myśląc o tym, że gdzieś tam w środku prawda może być zupełnie inna.
Hopeless to książka niebywała sama nie wiem do czego ją porównać. Jednego jestem pewna, obok tej lektury nie da się przejść obojętnie, za dużo emocji wyzwala, do tego tak różnych.  Dla mnie osobiście ciekawsza, była druga połowa książki, ale tak naprawdę od samego początku czyta się ją, żeby nie powiedzieć połyka w ekspresowym tempie.
Warto podkreślić, iż „Hopeless” to książka z gatunku New Adult, czyli kierowana głównie do osób w wieku przejściowym między wiekiem nastoletnim a dorosłym, jednak myślę, że i osoby starsze nie pogardzą tą pozycją.

„C. Hoover, „Hopeless”,wyd.OTWARTE, Kraków2014, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz