sobota, 23 sierpnia 2014

" Chustka", Joanna Sałyga - recenzja


NIEZWYKŁA CHUSTKA
Chustka to powieść inna niż wszystkie.  Powiedziałabym, że jest trzy razy w: wspaniała, wzruszająca i wyjątkowa. Jest opowieścią o życiu, o walce z chorobą, jednak jest to przede wszystkim książka o miłości. I jest tu miłość totalna do Syna, Niemęża, miłość do życia. 
Autorka,  charyzmatyczna blogerka dzieliła się swoją codzienną walką z rakiem w sposób niezwykły. Pokazała swój świat z perspektywy codzienności, tylu zwyczajnych spraw. Chwile radości przeplatane smutkiem oraz  poczucie wielkiej miłości do bliskich, tworzą atmosferę ciepła i czułości, niesamowitą aurę, która przyciąga.  Emocje, które docierają do czytelnika bardzo mocno i wyraźnie. Wzruszamy się, płaczemy, uśmiechamy, wszystko to powoduje, że nie chcemy się oderwać od Chustki. Przyciąga nas piękno i niezwykła osobowość autorki, niesamowite dobro przemawiające z każdej strony.
                                                          Źródło : znak.com.pl
Joasia walczyła do końca, cieszyła się z każdej chwili, z każdego okruszka dobra wokół siebie. Stała się kimś bardzo ważnym dla wielu osób cierpiących na raka. Była i będzie  wzorem dla wielu, inspiracją do codziennej walki o każdy dzień.
Czy jest to książka o umieraniu? Nie! Chustka pisała o życiu, które tak bardzo kochała, o swojej codzienności, o bliskich. Wplatała w to ulubione wiersze, piosenki, wszystko to co było dla Niej ważne. Jej świat jawi się jako świat niezwykłych uczuć, wielkich emocji i pięknej miłości, która dodawała siły do walki.
            Książka jest niezwykła, tak jak niezwykła była jej autorka – Joanna Sałyga. Uświadamiamy sobie jak wielka wartością jest życie, które w obliczu choroby tak łatwo można stracić.  Non omnis moriar.  Joanna jest obecna. Żyje w pamięci bliskich, przyjaciół i wszystkich swoich czytelników. 
Zatrzymaj się, spojrzyj na piękno chwili obecnej, zachwyć się błękitem nieba, soczystością trawy.   „ Przyjmij wszystko, co otrzymujesz i uważnie się przyglądaj i ciesz się, że jesteś”

 J. Sałyga, Chustka,  Kraków 2013, s. 400.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz