sobota, 16 sierpnia 2014

" Pierwsze damy II Rzeczpospolitej", Kamil Janicki - recenzja


CZAR POWAB I ELEGANCJA II RZECZPOSPOLITEJ
            Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej, to pasjonujące, pięknie napisane biografie.  Kamil Janicki zaprasza nas w świat dwudziestolecia międzywojennego, które czaruje swą elegancją do dnia dzisiejszego. Kim były pierwsze obywatelki? Dobrymi, ułożonymi żonami czy może sprytnymi manipulatorkami? Która z pierwszych dam własnoręcznie konstruowała bomby? I czy naprawdę żona prezydenta przyjmowała audiencję od króla Rumunii? Której damie wystarczył jeden telefon do męża, aby ten został prezydentem? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie w książce.
                                                                    źródło : znak.com.pl
            Interesujące, niezwykłe i napisane w sposób bardzo przystępny. Nie można się oderwać od tej książki.  Barwne, w niezwykły sposób opowiedziane biografie trzech pierwszych obywatelek, zaskakują, wzruszają, czasem bawią. Jakie były naprawdę? Jakimi były żonami? Maria Wojciechowska i dwie panie Mościckie: Michalina i Maria zapraszają do świata, którego już nie ma, a który żyje we wspomnieniach i starych fotografiach.
            Książka zawiera wiele zdjęć, co sprawia, że postaci nabierają koloru i wyrazistości. Świetna na chłodne jesienne wieczory. Usiąść wygodnie  koniecznie z herbatką z kardamonem i zaczytać się.
Gorąco polecam, naprawdę warto przenieść się do świata wysublimowanej elegancji i niezwykłego czaru.
 K. Janicki, Pierwsze damy  II Rzeczpospolitej, Kraków 2012, s. 330.

2 komentarze: