wtorek, 9 września 2014

"Za rękę z Koreańczykiem"-Anna Sawińska-recenzja

Międzynarodowy związek
Od pewnego czasu  możemy zauważyć, iż kultura koreańska cieszy się coraz większą popularnością. Zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie. Być może nie jest to jeszcze ogromne zjawisko jednak  bardzo prężnie rozwijające się. Cieszące się dużą popularnością koreańskie, ale nie tylko dramy podbijają serca tych młodych jak i starszych.  To właśnie te seriale działają hipnotyzująco na serca dziewcząt, które wprost marzą o tym, by wybrać się do Korei i zostać tam już na zawsze ze swoim wymarzonym księciem a panowie z idealnymi kobietami. Jednak czy portret osób z tych dram jest odwzorowaniem prawdziwych mężczyzn i kobiet  mieszkających w tym państwie?
Za rękę z Koreańczykiem” to druga książka Anny Sawińskiej, Polki mieszkającej obecnie w Korei Południowej.  To zbiór rozmów jakie przeprowadziła z Polakami, którzy byli bądź są w związku z Koreańczykami. W lekturze możemy poznać historię sześciu par. Zarówno tych, które mieszkają i żyją w Korei, jak i tych mieszkających w Polsce. Każda para zaczyna  swego rodzaju rozdział, który rozpoczyna się przedstawieniem osób składających się na parę, a także czas trwania związku.
Rozmowy Anny Sawińskiej przebiegają w bardzo swobodnej atmosferze, momentami nawet  czułam się obecna w trakcie tych wywiadów. Podczas tych spotkań poruszane są różne dziedziny życia. Mamy okazję, aby dowiedzieć się w jaki sposób te pary się poznały, czy była to miłość od pierwszego wejrzenia, jakie decyzje musiały zostać podjęte, aby ten związek miał szansę zaistnieć. Jak wyglądały oświadczyny czy ślub danej pary. Jak się mówi, poślubiając drugą osobę, poślubiasz też jego rodzinę w związku z tym poznajemy opinie dotyczące stosunku rodzin do tych mieszanych par. Jednak podczas tych rozmów, możemy dowiedzieć się także o różnych ciekawostek dotyczących Koreańczyków,  ich kultury czy sposobu życia tego prywatnego jak i zawodowego.

            Bez względu na to jakiej narodowości jest dana osoba ma wady i zalety, zatem dowiadujemy się co podoba się naszym rodakom w swoich partnerach, a także to co im przeszkadza i chętnie , by w nich zmienili. Ta książka porusza wiele kwestii związanym z prawdziwym życiem. Nie tym bajkowym,  wykreowanym przez seriale.
Ta książka jest idealną pozycją dla wszystkich osób marzących o wyjeździe do Korei i znalezieniu swojej idealnej połówki. Bowiem po zapoznaniu się z tą lektura możemy spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy. Dowiedzieć się jak może wyglądać życie i to nie tylko z Koreańczykiem. Tak naprawdę ta książka skłania do refleksji dotyczącej związku z osobą innej narodowości, która została wychowana w ukierunkowaniu na inne wartości, tradycje. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak różne to mogą być poglądy i potrzeba będzie wielkiej wytrwałości i ogromnych kompromisów, by osiągnąć względną harmonię. Uświadamiamy sobie, iż decydując się na tak odważny krok trzeba go dobrze przemyśleć, gdyż ta decyzja wpływa na nasze dalsze życie.
Jeśli miałabym odpowiedzieć czy książka mi się podobała, bez wahania mówię, że tak.  Czyta się ją naprawdę lekko i przyjemnie. Na samym końcu przychodzi zdziwienie i żal,  że to już koniec. 
A. Sawińska, „Za rękę z Koreańczykiem”, wyd. Kwiaty Orientu, Warszawa 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz