piątek, 5 grudnia 2014

" Pamiątkowe rupiecie Biografia Wisławy Szymborskiej", A. Bikont, J. Szczęsna - recenzja


O PAMIĄTKOWYCH RUPIECIACH SŁÓW KILKA

                To, że lubię czytać biografię wiecie doskonale. To, że uwielbiam poezję też nie jest żadną niespodzianką. Jednak czytanie biografii jednej z ulubionych poetek jest doświadczeniem niezwykłym niemal mistycznym.  Jest niemal jak żywy kontakt z poetką. Wisława Szymborska była kobietą niezwykle skromną. Nie wywoływała skandali.  O niej mówiły jej wiersze. Wrażliwa, subtelna, doskonale komentowała zastaną rzeczywistość. Była uważnym komentatorem codzienności. A jaką osobą była prywatnie? Co mówili o niej jej przyjaciele?
            Wyruszmy zatem w niezwykłą podróż śladami poezji i życia naszej Noblistki, niezwykłe meandry jej twórczości otwierają się przed nami.  Wplecione w tekst utwory prowadzą nas przez okresy twórczości życia poetki. Bo przecież to wiersze mówią o poecie więcej niż tomy biografii, esejów, felietonów. W wierszach zawarte jest życie każdego poety, trzeba tylko uważnie czytać.
 

Wielu znawców literatury określa śmierć poetki jako zamkniecie pewnego działu historii polskiej literatury.  Zatem czas start!  Herbata zaparzona na stole pali się świeczka. Czas wyruszyć do Epoki Szymborskiej. Zapraszam do krainy poezji prawdziwej.

Gorąco polecam wszystkim, którzy kochają poezję.

A.      Bikont, J. Szczęsna, Pamiątkowe rupiecie Biografia Wisławy Szymborskiej,  Kraków 2012 r., s. 477.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz