poniedziałek, 22 czerwca 2015

" Miasto 44" M. Mastalerz - recenzja

 MIASTO W OGNIU WALK 
            " Miasto 44" to powieść napisana na podstawie scenariusza filmu Miasto 44 Jana Komasy. To niezwykle autentyczna opowieść o życiu młodych warszawiaków, którym przyszło żyć w trudnych czasach okupacji hitlerowskiej. To opowieść o walce, o miłości i przyjaźni. Młodzi bohaterzy żyją tak jakby każdy dzień miał być ich ostatnim. Brutalność i bestialstwo okupanta po jednej stronie, po drugiej niesamowita chęć do walki, odwaga i brak broni. Wstrząsające świadectwo czasów wojny.  Miłość, która jest pierwsza jest też ostatnia. Czas, który pozostaje jest krótki ale niezwykle intensywny. Odwaga miesza się ze strachem, namiętność z zazdrością. Wszystko to sprawia, że książka jest niezwykła, bardzo poruszająca. A jej bohaterzy pozostają w naszych myślach na długo po skończeniu czytania książki.
            Wspaniałe świadectwo szlaku bojowego jednego z najodważniejszych powstańczych oddziałów. W jak trudnych i krwawych czasach przyszło im dojrzewać. Skąpana krwią i okrucieństwem lekcja dojrzewania, która uczy, że miłość jest najważniejsza, że pokonuje wszystko nawet śmierć.

Niezwykle plastyczne opisy zdarzeń, dużym atutem są zdjęcia, które pokazują to jak było. Autentyczna, obdarta z mitów wizja powstańców, którzy przecież byli tylko ludźmi, bali się, przyjaźnili i i bardzo kochali.

Niezwykle poruszające, piękne, warte przeczytania. Gorąco polecam lekturę " Miasta 44".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz