środa, 26 sierpnia 2015

" Bajki, które zdarzyły się naprawdę" - Anna Moczulska - recenzja

BO W KAŻDEJ BAJCE JEST TROSZKĘ  PRAWDY...

      Która z nas, będąc dzieckiem nie marzyła by choć na chwilę zostać księżniczką? Przebierałyśmy się za księżniczki na balach przebierańców w przedszkolu. Kiedy byłyśmy nastolatkami marzyłyśmy o księciu z bajki, który odmieni nasze życie.  Życie jednak to nie bajka... Chociaż czasami może się zdarzyć coś jak z bajki. Przykładem niech będzie historia Marty Skowrońskiej, która niczym Kopciuszek z dnia na dzień została carycą Katarzyną I. A nasza rodzima Anna Jagielonka czy nie jest niczym śpiąca królewna, która obudziła się do życia z wawelskiego snu? A czy Joanna Grudzińska nie przypomina Pięknej, która pokochała Bestię? Albo uwielbiana przez wszystkich cesarzowa Sisi, czy nie przypomina Śnieżki? A Barbara Radziwiłłówna czy jej życie nie było przez chwilę bajką?

                                                          Fot. Anna Trepka 

      Autorka w piękny sposób opowiada historię znanych kobiet. Każda z nich w pewnym sensie żyła w jakiejś bajce, jednak życie nie jest bajką, a ich historie zdarzyły się naprawdę choć dziś trudno w nie uwierzyć. Co jest prawdą, a co fikcją? I czy naprawdę bajki się nie zdarzają? Może warto rozejrzeć się dookoła siebie? Być może nasza bajka dopiero się zaczyna...
     Piękna, bajkowa książka, bo każda z nas czasem lubi pomarzyć i poczuć się jak księżniczka, choć te opisane przez Annę Moczulską nie zawsze były szczęśliwe, nie zawsze piękne czy mądre, czasem okrutne i zagubione. Wszystkie kobiety opisane w książce żyły naprawdę. Życie pisze najciekawsze scenariusze, które czasem mogą stać się bajką.
Olśniewająca. Cudowna. Bajkowa.
Gorąco polecam wszystkim czytelniczkom, które choć raz chciały zostać księżniczką.


A. Moczulska, Bajki, które zdarzyły się naprawdę Historie słynnych kobiet, Kraków 2015, s.237.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz