niedziela, 6 września 2015

" Łzy księżniczki" Jean Sasson - recenzja

GORZKIE ŁZY KSIĘŻNICZKI

 Fenomenalna książka autorstwa  Jean Sasson, to kolejna z książek poświęconych kwestii kobiet w krajach arabskich. Autorka oddaje głos księżniczce Sułtannie, która w przepięknie prawdziwy sposób opowiada historie Saudyjek, które nie miały szczęścia urodzić się w pełnym przepychu pałacu.   Książka opowiadająca o losach Sułtanny, jej bliższych i dalszych krewnych.  To także lektura,  o losach zwykłych kobiet mieszkających w Arabii Saudyjskiej.

                                         Fot. Anna Trepka 

Wstrząsające, dramatyczne historie poruszają serce i umysł. Bo nam kobietom, żyjącym w cywilizacji zachodu  po prostu nie mieści się w głowie bezprawie wobec kobiet, które żyją w świecie arabskim. Praktyki rodem z średniowiecza, albo jak kto woli z najgorszego z horrorów są codziennością wielu arabskich kobiet.  Bo kobieta to własność, traktowana gorzej od rzeczy. Arabia Saudyjska to jeden z najbogatszych krajów świata, niestety także najbardziej zacofany. Kraj, gdzie ojciec może zabić własną córkę i nie spotka go za to żadna kara, bo dziewczynka to przecież nie człowiek…
Wstrząsająca, brutalna lektura, która uświadomiła mi jak wiele szczęścia miałam, że urodziłam się w cywilizacji zachodu, że mój świat jest w pełni suwerenny, a każdą decyzję podejmuję sama.
Łzy księżniczki są pozycją dla czytelniczek , które są zaciekawione losem kobiet w innych krajach, dla feministek, aktywistek i … tych wiecznie narzekających w stylu „ o jak mi źle…” Uświadamia jak wiele jest do zrobienia w kwestii przemocy wobec kobiet na całym świecie.
Książka o kobietach dla kobiet.
Polecam!


J. Sasson, Łzy księżniczki, Kraków 2015, s.427.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz