wtorek, 1 grudnia 2015

D. Struska - "Gangsterzy.rp "- recenzja

(NIE) WESOŁA PRAWDA O PEWNEJ UCZELNI

Czasem  książka wybiera  czytelnika, tak było w przypadku tej książki. Kupiłam ją już jakiś czas temu, w dodatku na spotkaniu autorskim. Potem przeleżała na półce jakiś czas.  Ostatnio zabrałam ją w podróż do pociągu na bardzo długą trasę.   Wciągnęła mnie od pierwszej strony.  Śmieszyła mnie  jednocześnie dając do myślenia o rzeczywistości układów na szczytach elity intelektualnej wyższej uczelni. Jednak czy owa „ wyższość” nie jest tylko z nazwy?  Czy gronostaje i splendor towarzyszący stanowisku rektora nie jest przykrywką do załatwiania własnych spraw? Tracenia państwowych pieniędzy bynajmniej nie na wydatki uczelni?  Niezbyt mądrzy doktorzy i walka o władzę, przyciężki aczkolwiek przebiegły kanclerz śmieszą i  przerażają jednocześnie.

                                                                        Fotografia: Anna Trepka - Krupa 
Pewna państwowa uczelnia w pewnym nie określonym mieście prosperuje w najlepsze bynajmniej nie mając na uwadze dobra studentów.  Czy to tylko wyobraźnia autorki czy może tak jest w rzeczywistości? Na to pytanie czytelniku powinieneś odpowiedzieć sobie sam. 
Doskonała powieść uniwersytecka z wartką akcją i nieprzewidywalnym zakończeniem, to główne atuty tej powieści.  Dla mnie to groteskowa wizja uczelni wyższej jaka nie powinna się w rzeczywistości zdarzyć. Jednak prawda jest zupełnie inna, ale to już temat na inną publikację.
Polecam szczególnie studentom i nauczycielom akademickim.  Fikcja może śmieszyć, jednak jej realność przeraża. 

D. Struska, Gangsterzy.rp,  Legnica 2012, s. 197.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz