sobota, 25 października 2014

"Anna i pocałunek w Paryżu"- Stephanie Perkins-recenzja

Miasto miłości oczami nastolatki

Paryż. To słowo wystarczy, by wielu osobom pojawił się uśmiech na twarzy. Dla dużej części populacji możliwość pobytu w mieście miłości jest istnym spełnieniem marzeń. Jednak do tej grupy nie zalicza się Anna siedemnastolatka z Atlanty. Ona ma wszystko czego potrzebuje rodzinę, przyjaciółkę, z którą jest prawie nierozłączna i chłopaka, który teoretycznie rzecz biorąc jeszcze nim nie jest, ale czy to ważne? Coś zaiskrzyło, ale  jej tato, światowej sławy pisarz postanowił ją „uszczęśliwić” i wysłać na roczną naukę do elitarnej amerykańskiej szkoły. Wyjazd jest trudny, bo przecież tutaj jest Toph, z którym już prawie chodzi, rodzina a w tym odległym kraju co? Ludzie, których w życiu nie widziała na oczy, język, którego nie zna.
Na szczęście na miejscu nie wszystko wydaje się takie straszne, są ludzie, z którymi można porozmawiać w ojczystym języku i się zaprzyjaźnić. A przede wszystkim on… Etienne, chłopak marzenie, ma wszystko czego dusza zapragnie, niestety jest też jedna rzecz, której dusza nie pragnie, a mianowicie jego dziewczyny. Jednak to Paryż a w nim wszystko się zdarzyć może. 

Miejsce, którego tak bardzo się obawiała po pewnym czasie okaże się zbawieniem, bowiem nie wszystko co wydawało się być takie wspaniałe jest tym naprawdę. Z czasem Paryż przestaje być takim strasznym dla siedemnastolatki miejscem, a stanie się oazą spokoju i możliwością do realizowania swojej pasji jaką jest recenzowanie filmów.
Anna i pocałunek w Paryżu”  to książka napisana  w sposób tak lekki i przyjemny, że zaczynając lekturę czytamy ją praktycznie bez przerwy już do samego końca. Mimo, iż historia może nam się wydawać błaha i tania wcale tak nie jest. O dziwo, w tej książce mamy wartką akcję,  która jest opowiedziana w sposób zabawny i naprawdę ciekawy. Oprócz tego, że czytamy dość ciekawą książkę to zżywamy się z bohaterką, bowiem jest ona bardzo prawdziwa nie przesadnie naiwna czy przesłodzona. Tak jak każdy ma swoje gorsze dni, zalicza wiele wpadek, ale właśnie ta naturalność jest niewątpliwym atutem tej lektury.

Stephanie Perkins, „Anna i pocałunek w Paryżu”, wyd. Amber, Warszawa 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz