środa, 1 października 2014

" Za Chiny ludowe Zapiski z codzienności Państwa Środka- K. Pawlak - recenzja


Palcem po mapie” – fascynująca podróż do Chin współczesnych
Fascynuje mnie Azja, marzę o podróży do Chin. Pewnie nigdy mi się nie uda postawić stopy na azjatyckiej ziemi. Może choć literatura przybliży mi ten interesujący kraj, jego kulturę, a co najważniejsze przybliży mi jego mieszkańców – współczesnych Chińczyków. Książka odpowiada na wiele  interesujących mnie pytań. Ukazuje to, co najciekawsze, najbardziej istotne. Czy aby ożenić się w Chinach naprawdę trzeba mieć własne mieszkanie? Ile karatowy musi być pierścionek zaręczynowy? Czy urodzenie syna jest bardziej pożądane od córki? Jak ma się wielowiekowa tradycja do współczesności ?
To zapiski codzienności, od wynajęcia mieszkania, do zwyczajnych zakupów. Opis życia zwykłych Chińczyków, ich mentalności i nastawienia do cudzoziemców.
                Autorka, socjolog, tłumaczka języka chińskiego w bardzo ciekawy sposób przedstawia nam codzienność Państwa Środka. Zaprasza nas do pięknej, fascynującej podróży. Nie każdy z nas ma możliwości i środki do podjęcia takiej wyprawy, ale każdy może czytać i w ten sposób symbolicznie  "palcem po mapie” wyruszyć w podróż. Do tego herbatka zaparzona na sposób chiński i już jesteśmy w Chinach!
                Interesująca, wciągająca lektura dla marzycieli, podróżników i innych ciekawych świata i ludzi.
Gorąco polecam na długie jesienne wieczory. Zaszyć się i wyruszyć w piękną podróż do jednego z najciekawszych i najbardziej barwnych krajów świata.
K. Pawlak, Za Chiny ludowe Zapiski z codzienności Państwa Środka, wyd. Carte Blanca, Warszawa 2013, s.245.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz