czwartek, 10 lipca 2014

" Kardynał Wyszyński Biografia", Ewa. K. Czaczkowska - recenzja


PRYMAS NIEZŁOMNY
Kto z nas nie zna Prymasa Tysiąclecia? Kto choć raz w życiu nie słyszał o kardynale Wyszyńskim?  Jego czasy nie były tak odległe od naszych.  Wielu z nas pamięta jeszcze postać Prymasa. Ja nie pamiętam, urodziłam się kilka lat po jego śmierci.
 Biografia prymasa Wyszyńskiego jest zatem dla mnie lekcją historii. Ciekawą, pasjonującą wyprawą w świat, którego nie znałam. To zupełnie inna rzeczywistość historyczna, niż ta otaczająca nas obecnie. To historia człowieka, który walczył o polski Kościół. Prymas Wyszyński jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych Polaków naszych czasów.
                                                                                      Źródło : znak.com.pl

Autorka,  Ewa K. Czaczkowska w sposób bardzo przystępny przedstawia nam postać Prymasa.  Jest to poszerzone i uzupełnione wydanie biografii.  Niewątpliwym atutem książki są fotografie wcześniej nie publikowane. Książka nosi ślad obszernych,  archiwalnych poszukiwań jakich musiała dokonać autorka. To bardzo tytaniczna i żmudna praca. Dlatego chylę czoła przed autorką, która w tak pasjonujący sposób potrafiła przekazać odnalezione w archiwach treści.
         Książkę polecam wszystkim osobom, które są ciekawe jak żył Prymas Wyszyński. Jakim był dzieckiem?  Jakie miał zainteresowania.? Pozycja wyczerpująco odpowiada na pytania dotyczące Prymasa, jakie chcielibyśmy zadać.
        Jednak uprzedzić muszę, że książka jest dość obszerna, ma aż 704 strony. Jednak lekkość pióra autorki sprawia, że czyta się ją lekko i przyjemnie.

Ewa K. Czaczkowska, Kardynał Wyszyński Biografia, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013, s.704.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz