niedziela, 6 lipca 2014

" Uwięziony w mroku" Małgorzata Cimek - Gutowska - recenzja


UWIĘZIONY W MROKU JAKO POWIEŚĆ WIELOWĄTKOWA

                Jak daleko może zaprowadzić człowieka żądza ?  Jak łatwo przekroczyć granicę między zdrowym pożądaniem, a chorą żądzą? I czy człowiek brzydki naprawdę nie ma prawa do miłości?
               Przyznaję, że nie czytałam jeszcze takiej książki, choć czytam dużo i wydawało mi się, że znam wiele gatunków literackich. Ta książka dla mnie, nie jest tylko powieścią erotyczną, choć wielu może jej taką etykietkę przypiąć. Niesłusznie!  Dla mnie to dramat człowieka, który bardzo pragnął kobiety, który pragnął czułości i miłości.  Jego fantazje erotyczne wypełniają karty powieści, jednak myślę, że są tłem do dramatu jaki przeżywa główny bohater. Wyalienowany i osamotniony w swojej wyobraźni snuje odważne fantazje o pewnej dziewczynie.  Jego romantyczność przywodzi mi na myśl Wertera i jego umiłowaną Lottę. Jednak to podobieństwo jest pozorne. Ignacy dąży do poznania swojej ukochanej bardzo fizycznie i choć wydaje się romantykiem, to jednak żądza bierze w nim górę.
                Jednak nie tylko erotyczne fantazje Ignacego są fabułą powieści. Na jej tło składa się również prostytutka Alma, w której odnajduję bohaterkę Zbrodni i kary- Sonię . Książka porusza także wątek miłości homoseksualnej i cierpień jakie jej towarzyszą. To powieść wielowątkowa: psychologiczna, dramatyczna, czasem mroczna w sensie nie tylko metaforycznym, ale i dosłownym.
                                                                 Źródło: novaeres.pl
                Ciekawie prowadzona narracja i bardzo piękny, poetycki styl sprawia, że książkę czyta się dość przyjemnie, choć podkreślam, że nie jest to łatwa książka. I nie taka ma być.  Autorka stawia nam pytania, na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Bo czy mamy prawo oceniać Ignacego uwięzionego w mroku? Czy pozbawienie człowieka miłości nie jest okrutne?  Człowiek pozbawiony miłości i czułości zamienia się w potwora i wcale nie chodzi mi o wygląd zewnętrzny, a o ten ważniejszy obraz duszy. Bez miłości nie ma życia, a udręczona, spowita w mrok dusza pozbawiona czułości staje się niebezpieczna i groźna.
                Nigdy nie należy oceniać książki po przeczytanych urywkach, trzeba znać całość, aby wydać wyrok, co do jakości powieści.  Uwięziony w mroku jest niezwykłym przykładem współczesnej powieści wielowątkowej, szkoda tylko, że nie wszyscy rozumieją o co w tej książce chodzi naprawdę i oceniają ją tylko po usłyszanych fragmentach.
                Książkę polecam ludziom, którzy potrafią zrozumieć do jakich konsekwencji może doprowadzić życie bez miłości. Nie jest to pozycja dla ludzi, którzy szukają jedynie taniej, pornograficznej podniety.
M. Cimek – Gutowska,  Uwięziony w mroku, Gdynia 2014, s.224.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz