piątek, 4 lipca 2014

" Kobiety Dyktatorów" - Diane Ducret - recenzja


WSTRZĄSAJĄCE OPOWIEŚCI O KOBIETACH DYKTATORÓW
            Po książkę Diane Ducret Kobiety Dyktatorów sięgnęłam z ciekawością. Dobrze znana mi seria Prawdziwe Historie zapowiadała interesującą lekturę. Lubię czytać o tym, co zdarzyło się naprawdę, o prawdziwych ludziach z krwi i kości.
Książka jest opowieścią o trudnym i tragicznym życiu kobiet, które były żonami, kochankami brutalnych i okrutnych tyranów żyjących w dwudziestym wieku.   Przeczytać w niej możemy m.in. o historii życia kobiet Lenina, Stalina,  Hitlera, Mao.
            Co powoduje, że kobieta decyduje się na związek z tyranem? Miłość? Żądza władzy? Czy po prostu czyste szaleństwo? A jeśli kobieta nie ma żadnego wyboru?  Postawiona przed faktem dokonanym, staje się częścią niebezpiecznej gry, gdzie namiętność igra z zazdrością, a chwile szczęścia przeplecione są ogromnym cierpieniem psychicznym.
                                                                        Źródło: znak.com.pl                                                    
            Książka okazała się bestsellerem we Francji, sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy! Czy książka ta podobny sukces odniesie w Polsce?
Nie jest to książka łatwa lekka i przyjemna.  Jest szokująca. Opowiada o losach kobiet, które stały za najokrutniejszymi mężczyznami XX wieku.  Jest jedną z tych książek, które możemy przeczytać w wolnej chwili. Na pewno nie jest książką, którą przeczytamy od deski do deski.  Gdybym miała wskazać na gatunek, do jakiego należy, wskazałabym na dramat biograficzny. Polecam szczególnie Paniom, które bardzo interesują się historią XX wieku.
D. Ducret, Kobiety dyktatorów, Kraków 2012, s.357.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz